Product Information
| General Information | |
|---|---|
| Brand | Catch |
| Manufacturer | Ds Spiceco Pvt. Ltd. |
| Manufacturer Address | Gobind Ram Kahan Chand Plot No-7, Phase-4 Sector 57 Hsiidc, Kundli, Phase IV, Sonipat, Haryana 131028 |
| Manufacturer Email | foods@dsgroup.com |
| Manufacturer Website | www.catchfoods.com |
| Sold By | Reliance Retail |
| Olam Customer Care Phone | 0671-3566738 |
| Food Type | |
| Country of Origin | India |
| Product Details | |
|---|---|
| Allergen | No |
| FSSAI Approved | Yes |
| Preservation Type | Dry |
| Added Preservatives | Yes |
| Place Of Storage & Temperature | Dry – Below 30°C |
| Veg/Non-Veg FSSAI Declaration Logo | Veg |
| Cuisine | Indian |
| Flavour | Spices |
| Ingredients | Whole Spices |
| Product Form | Powder |
| Usage Details | |
|---|---|
| Organic | No |
| Speciality | No Artificial Colours |
| Package Type | Pouch |
| Is Product Expirable | Yes |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Is The Item Heat Sensitive? | Yes |
| Legal Disclaimer | Despite our attempts to provide you with the most accurate information possible, the actual packaging, ingredients and colour of the product may sometimes vary. Please read the label, directions and warnings carefully before use. |
| Net Quantity | 200 g |
| Product Type | Others |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Type | Powdered Spices |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 135 mm |
| Length | 100 mm |
| Width | 28 mm |
| Net Quantity | 100 g |
Return Policy
This product is non-returnable. For more details, please refer to the policy here.







Reviews
There are no reviews yet.