Product Information
| General Information | |
|---|---|
| Brand | Good Life |
| Manufacturer | Private Label |
| Manufacturer Address | GR Value Creations Atgate No, 6, 108-106, Gidc, Naroda, Ahmedabad 382330 Gujarat |
| Sold By | Reliance Retail |
| Olam Customer Care Phone | 0671-3566738 |
| Food Type | |
| Country of Origin | India |
| Product Details | |
|---|---|
| Allergen | No |
| FSSAI Approved | Yes |
| Preservation Type | Dry |
| Added Preservatives | Yes |
| Place Of Storage & Temperature | Dry – Below 30°C |
| Veg/Non-Veg FSSAI Declaration Logo | Veg |
| Cuisine | Indian |
| Flavour | Spices |
| Ingredients | Whole Spices |
| Product Form | Powder |
| Usage Details | |
|---|---|
| Organic | No |
| Speciality | No Artificial Colours |
| Package Type | Pouch |
| Is Product Expirable | Yes |
| Contains Liquid Contents? | No |
| Is The Item Heat Sensitive? | Yes |
| Legal Disclaimer | Despite our attempts to provide you with the most accurate information possible, the actual packaging, ingredients and colour of the product may sometimes vary. Please read the label, directions and warnings carefully before use. |
| Net Quantity | 500 g |
| Product Type | Others |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Type | Powdered Spices |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 180 mm |
| Length | 30 mm |
| Width | 120 mm |
| Net Quantity | 200 g |
Return Policy
This product is non-returnable. For more details, please refer to the policy here.







Reviews
There are no reviews yet.