About Brand
AD & AV IS AN INDEPENDENT BRAND THAT OFFER QUALITY GARMENT IN LIMITED QUANTITY BY COMBINING INNOVATIVE DESIGN WITH QUALITY APPAREL. AD & AV STRIVES TO CREATE CLASSIC , TIMELESS CLOTHING
Description
AD & AV MENS CASUAL TROUSER events and workplaces demand a formal dress code. AD & AV brings to you this casal trouser with a regular fit that can be worn to such places. They are meticulously stitched out of cotton mix material and feel smooth against your skin. The side pockets allow you to comfortably place your palms inside them along with storing wallets and handkerchiefs. The mid-rise waist provides a modern look and the belt loops allow a tighter fit when a belt is slipped through the loops. The button and zip closure is easy to use. You can try on these men’s casal trousers to match your professionalism.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Feature | Wrinkle-Free |
| Product Code X Catalog Option Color | T724 to T730Black |
| Fit | Regular Fit |
| Front Style | Flat Front |
| Length | Full Length |
| Pack Type | Single |
| Product Name | Casual Trousers |
| Style Type | Trousers |
| Waist Rise | Mid Rise |
| Olam Allowed Size | 28 |
| Brand Size | 28 |
| Waist (In Inches) | 28 |
| Inseam Length (In Inches) | 31.5 |
| Length (In Inches) | 42 |
| Size Tip | NA |
| Multi Segment | Men |
| Fashion Grade | Fashion |
| Primary Color | Black |
| Color Shade | Light |
| Fabric | Synthetic |
| Gender | Men |
| Pattern | Solid |
| Season | Summer |
| Season Year | 2022 |
| Size Group | Regular |
| Wash Care | Machine Wash |
| Net Quantity | 1 |
| Component Count | 1 |
| Manufactured By | OSWAL NETWORK PVT LTD |
| Occasion | Casual |
| Product Type | Pants |
| Product Type | Trousers & Pants |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 4 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 12 cm |
| Net Weight | 400 g |
| Depth | 12 cm |
| Net Quantity | 1 N |
Return Policy :
This product is returnable within 10 days. For more details, please refer to the policy here.








Reviews
There are no reviews yet.