Features & Details
- Color- red
- Material- cotton
Description
Danish Handloom Red Cotton Stripped Gamcha Set This towel is made using polycotton. With superior absorbency, it will soak moisture from your skin very fast.
| Product Details | |
|---|---|
| Type Of Towel | Bath Towel |
| Size & Length In Inches | 30″x60″ |
| Pattern | Others |
| GSM | 0 to 299 |
| Color | Multicolor |
| No Of Piece | 1pcs |
| Material | Others |
| Usage Details | |
|---|---|
| Net Quantity | 1 |
| Technique | Other |
| Traditional Weave | Other |
| Craft Type | Other |
| Authentication Mark | Other |
| Artisan State | Uttar Pradesh |
| Artisan City | Etawaha |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Type | Towels |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 1 cm |
| Length | 170 cm |
| Width | 75 cm |
| Net Weight | 150 g |
| Depth | 1 cm |
| Net Quantity | 1 Sets |
Return Policy :
This product is returnable within 10 days. For more details, please refer to the policy here.







Reviews
There are no reviews yet.