Description
- Care Instructions: Hand Wash Only
- Fit Type: Loose
- Material:- 100% Soft Cotton.
- Nighty Lenth 55 Shoulder 16 Chest 46.
- Batik Print Cotton Large Size.
- Large Size 100% Cotton Kaftan Nighty.
- Wash With Cold Water,Dry In Shade
Product description
- Product Features:-
- This Kaftan dress is flexible and can be used in multiple ways. It helps to shield oneself from the sun’s beams or coverup for lunch at the seashore or pool with our
long length. - This kaftan dress is specially designed for women who prefer a simple modern casual style.
- The fabric is smooth in nature and will lend a delicate feather-like touch against your skin to keep you cozy and comfy.
- Perfect fit and Well crafted free size Kaftan to ensure comfort at all times to suit you.
Product Highlights:- - The kaftan sleeves look stylish and give its look a stylish boost.
- Kaftan will not fit you tightly it will be loose and free-flowing.
- This night is very comfortable and cozy.
- Full-length Cotton Kaftan with batik floral print.
Lightweight and breathable material.
Specifications:-
✔Material Cotton
✔Full Size
✔Batik Print
✔V Neck.
✔Soft and very comfortable.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Code X Catalog Option Color | SSSP214-01-Maganta |
| Product Name | Kaftan |
| Sleeve Length | Short |
| Sleeve Type | Butterfly Sleeves |
| Style Type | Kaftans |
| JioMart Allowed Size | L |
| Brand Size | L |
| Chest Size Iin Inches) | 44 |
| Shoulder Size (In Inches) | 16 |
| Length (In Inches) | 55 |
| Waist (In Inches) | 47 |
| Primary Color | Magenta |
| Brand Color | Magenta |
| Fabric | 100% Cotton |
| Gender | Women |
| Pattern | Floral |
| Season | Summer |
| Size Group | Regular |
| Wash Care | Machine Wash |
| Net Quantity | 1 |
| Component Count | 1 |
| Manufactured By | SATYAM SALES |
| Occasion | Casual |
| Product Type | Nightshirts & Nighties |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 2 cm |
| Length | 34 cm |
| Width | 26 cm |
| Net Weight | 349.1 g |
| Net Quantity | 1 N |
Return Policy
This product is returnable within 10 days. For more details, please refer to the policy here.







Reviews
There are no reviews yet.