Description
Our every product has trendy design, the ideal size, a plush feel, and contrast thread to withstand, extended use—for years. We only uses pre-shrunk, pill-resistant fabric in all of our goods. These BAGGY FIT Denim Jeans by FADER features a Classic Fit And Pocket Design For Effortless Style And Comfort.
Product Information
| General Information | |
|---|---|
| Brand | FADER |
| Manufacturer | SHREE MAHAVEER ENTERPRISES |
| Manufacturer Address | SHREE MAHAVEER ENTERPRISES UPPER GROUND FLOOR, HOUSE NO 3386 PLOT NO 20, STREET NO 246, HANSAPURI TRI NAGAR, North West delhi, DELHI – 110035 |
| Manufacturer Email | Shreemahaveerenterprises01@gmail.com |
| Sold By | SHREE MAHAVEER ENTERPRISES |
| Olam Customer Care Phone | 0671-3566738 |
| Country of Origin | India |
| Product Details | |
|---|---|
| Distress | Clean |
| Product Code X Catalog Option Color | As per image |
| Length | Full Length |
| Product Name | Jeans |
| Style Type | Straight |
| Waist Rise | Mid Rise |
| Wash | Mid Wash |
| JioMart Allowed Size | 28 |
| Brand Size | 28 |
| Waist (in Inches) | 29 |
| Inseam Length (in Inches) | 41 |
| Primary Color | Black |
| Usage Details | |
|---|---|
| Brand Color | Black |
| Fabric | Denim |
| Gender | Women |
| Pattern | Solid |
| Size Group | Regular |
| Wash Care | Machine Wash |
| Net Quantity | 1 |
| Component Count | 1 |
| Manufactured By | SHREE MAHAVEER ENTERPRISES |
| Occasion | Casual |
| Product Type | Jeans |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Type | Jeans & Jeggings |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 10 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Net Weight | 300 g |
| Net Quantity | 1 Pieces |
Return Policy
This product is returnable within 10 days. For more details, please refer to the policy here.







Reviews
There are no reviews yet.