Description
Mens Pure Cotton White Dhoti
Size – 2 Mtr
Material – Cotton
| Product Specifications | |
|---|---|
| Style Type | Dhoti |
| Product Code X Catalog Option Color | White |
| JioMart Allowed Size | Free Size |
| Pack Type | Single |
| Brand Size | Free Size |
| Waist (in Inches) | 78 |
| Inseam Length (in Inches) | 50 |
| Length (in Inches) | 50 |
| Hip (in Inches) | 78 |
| Month Of Packaging | Dec |
| Year Of Packaging | 2022 |
| Primary Color | White |
| Brand Color | White |
| Fabric | 100% Cotton |
| Gender | Men |
| Pattern | Solid |
| Size Group | Regular |
| Wash Care | Machine Wash Separately |
| Net Quantity | 1 |
| Component Count | 1 |
| Manufactured By | Finito Apparels |
| Occasion | Casual |
| Product Type | Dhoti |
| Product Type | Dhoti |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 15 cm |
| Length | 35 cm |
| Width | 25 cm |
| Net Weight | 350 g |
| Net Quantity | 1 Pieces |
Return Policy :
This product is returnable within 10 days. For more details, please refer to the policy here.







Reviews
There are no reviews yet.