Sold by
INDIWEAVES FASHIONS
Features & Details
- Girls Cotton Shorts
- Short
Description
Design:Casual style, regular fit, solid color, soft cotton, elastic. Occasion: lightweight fabric. Perfect for casual, party, beach, club, daily, and summer wear. Enjoy a good night’s sleep in these super comfortable shorts with a perfect fit. INDIWEAVES provides you a super unique benefit for make your healthy life Style. Have this tee without any doubt, be Comfortable without any hassle. Friends today we introduce you with a new Stylish Shorts which are special handy and give you the classic comfort in a tweak. Perfect for – Perfect for casual summer, walking around the house, workout, running, yoga, lounging, running, pajama sleep, or gym fitness. We suggest you choose a larger size if you prefer loose-fitting.Disclaimer:
INDIWEAVES ® Is A Registered Trademark Of “INDIWEAVES” In India And Protected By The Office Of Controller General Of Patents, Designs And Trademarks, Government Of India. “INDIWEAVES” Hold The Rights Of A Legal Action If Required, In Case Of Any Intellectual Property Rights Violation Are Observed.
INDIWEAVES ® Is A Registered Trademark Of “INDIWEAVES” In India And Protected By The Office Of Controller General Of Patents, Designs And Trademarks, Government Of India. “INDIWEAVES” Hold The Rights Of A Legal Action If Required, In Case Of Any Intellectual Property Rights Violation Are Observed.
Product Information
| General Information | |
|---|---|
| Brand | IndiWeaves |
| Manufacturer | IndiWeaves Fashions |
| Manufacturer Address | IndiWeaves Fashions 284, ISt Floor Satya Niketan, Dhaula Kuan, South West delhi DELHI – 110021 |
| Manufacturer Email | pooja@indiweaves.com |
| Sold By | INDIWEAVES FASHIONS |
| OlamAgribazar Customer Care Phone | 1800 890 1222 |
| Country of Origin | India |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Branding | Big Branding |
| Character | Others |
| Feature | Eco-Friendly |
| Product Code X Catalog Option Color | WS2122-IW-P2-40 |
| Fit | Regular Fit |
| Front Style | Single-Pleat |
| Length | Below The Knee |
| Pack Type | Pack Of 2 |
| Product Name | Shorts |
| Sport | Golf |
| Style Type | A-line |
| Waist Rise | High Rise |
| OlamAgribazar Allowed Size | XL |
| Brand Size | XL |
| Waist (In Inches) | 5 |
| Inseam Length (In Inches) | 5 |
| Size Tip | We Recommend You Buy a Size Larger |
| Multi Vertical | Night & Loungewear |
| Multi Segment | Women |
| Fashion Grade | Fashion |
| Month Of Packaging | Apr |
| Year Of Packaging | 2022 |
| Primary Color | Multicolor |
| Brand Color | Multicolor |
| Color Shade | Light |
| Fabric | 100% Cotton |
| Gender | Women |
| Pattern | Abstract |
| Season | Summer |
| Season Year | 2022 |
| Secondary Color | Multicolor |
| Size Group | Regular |
| Wash Care | Hand Wash |
| Multi Brick | Shorts |
| Net Quantity | 1 |
| Component Count | 1 |
| Manufactured By | INDIWEAVES |
| Occasion | Casual |
| Product Type | Shorts |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 12 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 12 cm |
| Net Weight | 50 g |
| Depth | 12 cm |
Return Policy
This product is returnable within 10 days. For more details, please refer to the policy here.










Reviews
There are no reviews yet.