Features & Details
- Black Belt
- Engraved Buckle Branding
- Attractive Belt Pattern
Description
In this season LOREM brings BL01 black belt is comes with good qulity faux leather material & engraved branding buckle. This belt can be fit upto 40 inch waist size. Belt width is 1.5 inch with two stiched line. This Belts are a necessary final touch which brings your outfit together and definitely a must-have accessory with a elegant look.
| Product Details | |
|---|---|
| Size Tip | We recommend you buy a size larger |
| Care Tip | Store in a clean and dry environment, avoid contact with water & perfume |
| Colour | Black |
| Material Type | Faux Leather |
| Pattern | Textured |
| Waist Size | 40 |
| Style Type | Slim |
| Width (Inches) | 1.5 |
| Ideal For | Men |
| Usage Details | |
|---|---|
| Additional Information 1 | 5 Punched Holes & 1 Loop & PU Leather |
| Additional Information 2 | Material : PU | Color : Black |
| Additional Information 3 | This LOREM Belt Goes with everything Like, perfect for every clothes. Men/boys/gents can wear on formals suit or a trouser or even a pair of jeans, this product will make your social presence felt with grace |
| Manufactured By | LOREM |
| Sales Package Contents | 1 Belt |
| Reversible | No |
| Pack Of | 1 |
| Product Type | Belts |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Type | Belts |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 4 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 12 cm |
| Net Weight | 80 g |
| Net Quantity | 1 Pieces |
Return Policy
This product is returnable within 10 days. For more details, please refer to the policy here.







Reviews
There are no reviews yet.