About Brand
WOMEN CLOTHINGS
Features & Details
- Solid Ribbed Design
- Square Neck
- Sleeveless
- Crop Length
- Asymmetric Hem
Description
Popwings Women Casual Green Corset Crop Top crop top Solid sleeveless Tie-ups detail Woven crepe Tie-ups Trend Story New basics Fashion trends come and go, but a few manage to break the cycle and earn wardrobe-essential status. A basic, if you will. New Basics resurface year after year, and outfits wouldnt be the same without them. These pieces are tried-and-true wardrobe staples and act as the foundation to every good look.
Product Information
| General Information | |
|---|---|
| Brand | POPWINGS |
| Manufacturer | POPWINGS E-COMMERCE PRIVATE LIMITED |
| Manufacturer Address | POPWINGS E-COMMERCE PRIVATE LIMITED C-174, MAYAPURI PHASE-II, NEW DELHI-110064 |
| Manufacturer Email | popwings2018@gmail.com |
| Sold By | POPWINGS E-COMMERCE PRIVATE LIMITED |
| OlamAgribazar Customer Care Phone | 0671-3566738 |
| Country of Origin | India |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Style Code | Women Top |
| Feature | Lightweight |
| Feature Detail | Solid Ribbed Design, Square Neck, Sleeveless, Crop Length, Asymmetric Hem |
| Fit | Regular Fit |
| Product Code X Catalog Option Color | P-POPT07291Green |
| Length | Short |
| Neckline | Square |
| Pack Type | Single |
| Product Name | Crop Top |
| Sleeve Length | Sleeveless |
| Style Type | Tops |
| OlamAgribazar Allowed Size | S |
| Brand Size | S |
| Chest Size (in Inches) | 32 |
| Shoulder Size (in Inches) | 12 |
| Waist (in Inches) | 28 |
| Multi Vertical | Western Wear |
| Multi Segment | Women |
| Fashion Grade | Fashion |
| Primary Color | Green |
| Brand Color | Green |
| Color Shade | Light |
| Fabric | Polyester |
| Gender | Women |
| Pattern | Solid |
| Season | Summer |
| Size Group | Regular |
| Wash Care | Hand Wash |
| Multi Brick | Tops |
| Net Quantity | 1 |
| Highlight | Solid Ribbed Design, Square Neck, Sleeveless, Crop Length, Asymmetric Hem |
| Hidden Detail | Solid Ribbed Design, Square Neck, Sleeveless, Crop Length, Asymmetric Hem |
| Additional Information 1 | Women Casual Green Corset Crop Top |
| Additional Information 2 | Color : Green | Pattern : Solid Ribbed | Neck : Square Neck | Sleeve : Sleeveless |
| Additional Information 3 | Length : Crop Length | Fabric : Polyester | Occasion : Party, Beach, Nigthout, Night Party, Party |
| Component Count | 1 Top |
| Manufactured By | POPWINGS E-COMMERCE PRIVATE LIMITED, A-4/3, MAYAPURI PHASE-II, NEW DELHI – 110064 |
| Occasion | Casual |
| Trend | Women Top, Women Trendy Top |
| Product Type | Tops |
| Product Type | Tops |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 4 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 20 cm |
| Net Weight | 250 g |
| Net Quantity | 1 N |
Return Policy
This product is returnable within 10 days. For more details, please refer to the policyhere.








Reviews
There are no reviews yet.