Features & Details
- 1) Good Source of Fiber. 2)May Lower Cholesterol and Triglycerides. 3)May Aid Blood Sugar Control. 4)May Support Healthy Bones.
Description
SATAYU ORGANIC Raw White Sesame Seeds 820gm – 100% Pure Clean and Natural | White til beej | Safed Til Seed for Eating | Everyday Essentials Indian Spices | Antioxidant rich Sesame Seed |Eating Safed Teel For Weight Loss And | High In nutrient |Fresh Crop seeds| High In Nutrient Dietary Fiber |Non – GMO
Disclaimer:
It’s also important to remember that these seeds are calorie-dense and should be consumed in moderation.
Product Information
| General Information | |
|---|---|
| Brand | Satayu organic |
| Manufacturer | SATAYU ORGANIC AND HERB PRIVATE LIMITED |
| Manufacturer Address | SATAYU ORGANIC AND HERB PRIVATE LIMITED Ward No. 07,Survey No.332/1-Min-9 ,Bhatkhedi Bypass Road-MANASA Neemuch Madhya Pradesh-458110 |
| Manufacturer Email | Satayuorganic@gmail.com |
| Manufacturer Website | https://satayu.in/ |
| Sold By | SATAYU ORGANIC AND HERB PRIVATE LIMITED |
| OlamAgribazar Customer Care Phone | 0671-3566738 |
| Marketed By | SATAYU ORGANIC AND HERB PRIVATE LIMITED |
| Included Components | White-Sesame-seeds |
| Food Type | |
| Country of Origin | India |
| Product Details | |
|---|---|
| Added Preservatives | No |
| Preservation Type | Dry |
| FSSAI Approved | Yes |
| Veg/Non-Veg FSSAI Declaration Logo | Veg |
| Place Of Storage & Temperature | Store in cool and dry place.(Room Temperature) |
| Usage Details | |
|---|---|
| Allergen | People taking blood thinners or high blood pressure medications should consult their healthcare provider before consuming. |
| Benefits | 1)Good Source of Fiber. 2)May Lower Cholesterol and Triglycerides. 3)Rich in Antioxidants. 4)Nutritious Source of Plant Protein. |
| Net Quantity | 820 |
| Product Type | Others |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Type | Dried Seeds |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 21.5 cm |
| Length | 12.5 cm |
| Width | 7.5 cm |
| Net Weight | 840 g |
| Depth | 40 mm |
| Net Quantity | 820 g |
Return Policy
This product is non-returnable. For more details, please refer to the policy here.








Reviews
There are no reviews yet.