Product Information
| General Information | |
|---|---|
| Brand | SURYA |
| Manufacturer | HYDERABAD FOOD PRODUCTS PVT LTD |
| Manufacturer Address | HYDERABAD FOOD PRODUCTS PVT LTD SURVEY NO.819, MEDCHAL SHAMEERPET ROAD, MEDCHAL 501401, TELANGANA |
| Manufacturer Email | sc@suryamasala.com |
| Manufacturer Website | www.suryamasale.com |
| Sold By | Hyderabad food products pvt ltd |
| Olam Customer Care Phone | 0671-3566738 |
| Marketed By | HYDERABAD FOOD PRODUCTS PVT LTD |
| Included Components | 1-PACK-OF-SCHEZWAN-MASALA-PASTE/CHUTNEY-900gm |
| Food Type | |
| Country of Origin | India |
| Product Details | |
|---|---|
| Allergen | NA |
| FSSAI Approved | Yes |
| Preservation Type | Chilled |
| Added Preservatives | No |
| Place Of Storage & Temperature | STORE IN REFRIGERATOR AFTER OPENING |
| Veg/Non-Veg FSSAI Declaration Logo | Veg |
| Cuisine | Indian |
| Flavour | NO ADDED FLAVOUR |
| Ingredients | Whole Spices & Whole Seeds |
| Product Form | Paste |
| Usage Details | |
|---|---|
| Organic | No |
| Speciality | Natural |
| Package Type | Pouch |
| Is Product Expirable | Yes |
| Contains Liquid Contents? | Yes |
| Is The Item Heat Sensitive? | No |
| Legal Disclaimer | NA |
| External Testing Certification | Yes |
| Net Quantity | 900gm |
| Product Type | Curry Paste |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Type | Cooking Pastes |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 24 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Net Weight | 900 g |
| Net Quantity | 900 g |
Return Policy
This product is non-returnable. For more details, please refer to the policy here.









Reviews
There are no reviews yet.