Features & Details
- Improves Soil Aeration
- Enriches Soil With Micro-Organisms (Adding Enzymes Such As Phosphatase And Cellulase)
- Microbial Activity In Worm Castings Is 10 To 20 Times Higher Than In The Soil And Organic Matter That The Worm Ingests
- Attracts Deep-Burrowing Earthworms Already Present In The Soil
Description
Our TrustBasket Vermicompost is 100% organic and unadulterated. As it does not contain any artificial chemicals, it increases the immune system of plants and increases the yielding ability. Your plant produces quality fruit and flowers. The use of TrustBasket vermicompost plants remain lush green. Vermicompost is easy to use in lawns; it keeps the lawn whole year green. It attracts deep-burrowing earthworms already present in the soil. Those worms will feed on the degradable waste in soil and leaves the castings in soil. Microbial activity in worm castings will be 10 to 20 times higher than in the soil and organic matter that the worm ingests. As the worms move inside the soil, it loosen the soil and increases soil aeration. This provides sufficient space for the plant roots to develop.
Product Information
| General Information | |
|---|---|
| Brand | TrustBasket |
| Manufacturer | Implexians Eco Solutions Pvt Ltd |
| Manufacturer Address | Implexians Eco Solutions Pvt Ltd 2ND FLOOR, NO 3788, 13TH CROSS, BHANASHANKRI2ND STAGE, Bangalore KARNATAKA – 560070 |
| Manufacturer Email | marketplaces@trustbasket.com |
| Sold By | IMPLEXIANS ECO SOLUTIONS PRIVATE LIMITED |
| OlamAgibazar Customer Care Phone | 0671-3566738 |
| Marketed By | IMPLEXIANS ECO SOLUTIONS PRIVATE LIMITED |
| Included Components | 1 piece of 5kg Vermicompost |
| Country of Origin | India |
| Product Details | |
|---|---|
| Product Type | Fertilizer & Soil |
| Hazardous Material | No |
| Pack Of | 1 |
| Usage Details | |
|---|---|
| Manure Type | Fertilizer |
| Organic | Yes |
| Quantity (kg) | 5 |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Type | Fertilizer & Soil |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 35 cm |
| Length | 35 cm |
| Width | 7 cm |
| Net Weight | 5 kg |
| Net Quantity | 1 N |
Return Policy
This product is non-returnable. For more details, please refer to the policy here.






Reviews
There are no reviews yet.