About Brand
CLOTHING, FOOTWEAR, HEADGEAR
Features & Details
- StraightFit
- DurableDenim
- Comfortable
- Stylish
- EverydayWear
- CasualFashion
- EasyToMaintain
- Lightweight
- Versatile
- Trendy
Description
These DOLL FASHION denim straight jeans in grey offer a comfortable and stylish fit suitable for men and women The high quality denim fabric ensures durability and long lasting wear while the straight cut provides a modern and versatile look Perfect for casual outings daily wear and informal occasions these jeans combine fashion with comfort.
Product Information
| General Information | |
|---|---|
| Brand | DOLLFASHION |
| Manufacturer | DOLL FASHION |
| Manufacturer Address | DOLL FASHION THIRD FLOOR, 9/2509,, GALI NO. 15,, KAILASH NAGAR ,Gandhi Nagar, East Delhi, Delhi, East Delhi, DELHI – 110031 |
| Manufacturer Email | dollfashion485@gmail.com |
| Sold By | DOLL FASHION |
| Olam Customer Care Phone | 0671-3566738 |
| Included Components | Jean |
| Country of Origin | India |
| Product Details | |
|---|---|
| Distress | Clean |
| Feature | Lightweight |
| Product Code X Catalog Option Color | Jean-Multi-01 |
| Length | Mid-Calf Length |
| Pack Type | Single |
| Product Name | Jeans |
| Style Type | Relaxed |
| Waist Rise | Mid Rise |
| Wash | Mid Wash |
| JioMart Allowed Size | 26 |
| Brand Size | 26 |
| Waist (in Inches) | 26 |
| Multi Segment | Women |
| Fashion Grade | Core |
| Usage Details | |
|---|---|
| Primary Color | Multicolor |
| Brand Color | Grey |
| Fabric | 100% Cotton |
| Gender | Women |
| Pattern | Abstract |
| Size Group | Regular |
| Wash Care | Machine Wash |
| Multi Brick | Tshirts |
| Net Quantity | 1 |
| Component Count | 1 |
| Manufactured By | DOLL FASHION |
| Occasion | Casual |
| Product Type | Jeggings |
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Type | Jeans & Jeggings |
| Item Dimensions | |
|---|---|
| Height | 3 cm |
| Length | 32 cm |
| Width | 25 cm |
| Net Weight | 150 g |
| Net Quantity | 1 Pieces |
Return Policy
This product is returnable within 10 days. For more details, please refer to the policy here.








Reviews
There are no reviews yet.